Духов оркестър „Костадин Манов” е основан през 1956г. Носител е на бронзов и сребърен медал, два пъти носител на златен медал от републикански фестивали. През 1981г. на оркестъра е присъдено званието „Представителен духов оркестър на Р България”. За 50-годишния юбилей през 2006г. оркестъра става носител и на „Златната лира” на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Има международни изяви в Чехословакия и Италия. Два пъти участва в Международния фолклорен фестивал за Духови оркестри и в ХVІІІ Международен маратон за фолклор и музика- гр. Мошиано- Италия (2005 и 2007г.). По покана на Българския клуб в гр. Кошице- Словакия през 2010г. участва с тридневни концерти в Дните на българската култура (гр. Кошице е избран за столица на европейската културата през 2013г.). Пътуването бе финансирано от НФ „Култура” по проект към програма „Мобилност” и от Община Свиленград.
Участие в празничната програма в Дните на Белоградчик, участва в Международния фестивал „Празници на духовите оркестри „Дико Илиев”- Монтана има присъден плакет, Преглед на Духовата музика- Димитровград,Представителен оркестър на Осмия световен шампионат по пожаро- приложен спорт в Анталия- Р Турция, има присъден плакет.
В репертоара на оркестъра са включени както пиеси с типична музика за духов оркестър, български маршове и хора, така и разработки на класически пиеси, забавна музика и рок- пиеси. Музикантите са 23, а диригент на оркестъра е г-н Васил Василев.
За 60- годишния юбилей на оркестъра Съюзът на българските музикални и танцови дейци удостои Духов оркестър „К. Манов“ с „Кристално огърлие“. Със „Сребърна лира“ бяха отличени Петър Панчев и диригентът на оркестъра- Васил Василев. Наградите връчени д-р Галя Радева- Грозданова- Първи заместник- председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Награди получи оркестъра и от Съюза на народните читалища -Поздравителен адрес, грамота и медал за духов оркестър „К. Манов“. С Грамота и Медал за 40 години творческа дейност, СНЧ отличи Николай Сарандиев.
НЧ „Просвета- 1870“ връчи Плакет «60 години духов оркестър «Костадин Манов» на г- н Васил Василев- диригент на оркестъра.
Юбилейни пластики Народно читалище «Просвета» връчи на основателите Васил Мавродиев, Миладин Христов, Жечко Попов, Ангел Вълчев и Васко Скерлев. Посмъртно читалището връчи пластика и на съпругата на Димитър Костадинов, който ни напусна преди дни.
С юбилейна пластика бе награден Николай Сарандиев за цялостната си дейност за популяризиране дейността на Духов оркестър „К. Манов“ извън пределите на България и организиране на международните муизяви.
Юбилейни грамоти читалището връчи и на всички действащи музиканти от духов оркестър „К. Манов“.
Народен хор „Станко Панайотов” е основан през 1953г. Лауреат е на ІІ, ІІІ, ІV, V, VІ и VІІ републикански фестивали на художествената самодейност; носител на три сребърни и пет златни медала. Ръководителят на хора Станко Панайотов и една от хористките са носители на орден „Кирил и Методий”- ІІІ степен. Хорът е носител на „Гранд При 2003г.„ на фестивала „Евро фолк” гр. Велико Търново, „Гранд При 2004г.” на фестивала „Евро фолк” гр. Цариброд- Сърбия, „Гранд При 2009г.” на Черноморски събор „Евро Фолк 2009”. Има изяви зад граница в Гърция, Турция, Германия, Сърбия. През 2007г. участва в 19- тия Международен фестивал за фолклорни изпълнители гр. Босра- Сирия. През 2010г. участва в Дни на българската култура в гр. Кошице- Словакия и в Събор на славянското единство- с. Ябълково, общ. Димитровград. 2 награда на Национален преглед на любителските многогласни хорове и камерни групи за народно пеене с. Кортен, общ. Нова Загора, 2 награда на МФФ „Песни и танци без граници 2013”. През 2015г. хорът участва в VII Международен фолклорен фестивал Римини- Италия, както и на Събора на народното творчество и животновъдство- Рожен- на Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ и Община Смолян, на който печели втора награда. На 11-тото издание на МФФ „Песни и танци без граници“ хорът спечели Диплом и Бронзов медал.
Ръководител е Кичка Славова.
През 2008г. – златен медал на Седмия Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие гр. Неделино, Диплом за одобрен състав от ІІ етап на Национален преглед на фолклорните ансамбли на Национална секция на ЦИОФФ- България- Карлово- 2010г., Лауреати на МФФ „Песни и танци без граници”- Свиленград.Втора награда от V Национален преглед на любителските многогласни хорове и камерни групи за народно пеене с. Кортен, общ. Нова Загора през 2011г. участие във Втория етап на Национален преглед на фолклорните ансамбли на Национална секция на ЦИОФФ- България- Карлово, ІІ място на V Националния преглед на любителските многогласни хорове и камерни групи за народно пеене- Кортен, Специалната награда на Фолклорен фестивал „Странджа моя, люлчина“ в Царево. Сребърен медалист от МФФ „Песни и танци без граници”- Свиленград, има Златен медал от Националния фолклорен фестивал «С песните на Кичка Савова», Международен Фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ в гр. Китен, І място на V Международен фестивал за полифонична музика- гр. Билис Малакастер- Албания. През 2015г. на МФФ «Песни и танци без граници»- Свиленград- е удостоен с 2-ро място – Диплом и сребърен медал. На Първия фестивал на старата градска песен- НЧ „В. Левски“- кв. Кап. Петко Войвода- сребърен медал на дует. Печели бронзов медал от 11-тия МФФ «Песни и танци без граници».
Ръководител е Димитрина Порязова.
В Детска група за народно пеене „Тракийска китка“ участват над 18 талантливи деца. Лауреати са на Международен фолклорен фестивал „Песни и танци без граници”. През 2008г. те завоюваха златен медал на Седмия Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие гр. Неделино. Национален детско- юношески конкурс за музикално и танцово изкуство „Орфеева дарба”- гр. София – златен медал, участие в гала- концерта на лауреатите; МФФ „Песни и танци без граници”- Свиленград. Групата прави възстановка на забравени игри от миналото на нашите баби и дядовци, с които участва във Фестивала на чушките и доматите в с. Куртово Конаре през 2011г. участва в МФФ «Песни и танци без граници», Фестивала на чушката и домата- Куртово конаре, Златен медал и един златен индивидуален медал от Националния фолклорен фестивал «С песните на Кичка Савова»- Сладун, златен медал и запис в БНР през 2010, бронзов, сребърен медал и поощрителна награди през 2012г. от Националния детско- юношески конкурс за музикално и танцово изкуство „Орфеева дарба”- гр. София; 5 златни медала от Националния фестивал за автентичен фолклор «Кехлибарен грозд»- Лозен;Златен медал от МФФ «Песни и танци без граници». Носител на Сребърната лира на Орфей от НМФК «Орфеево изворче»- Ст. Загора. През 2015г. участва в 4-ти Национален тракийски фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“- Сладун- златен медал за групата, 1 златен за индивидуален изпълнител; в Събор на народното творчество и животновъдство- Рожен на Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ и Община Смолян- втора награда за групата, трета, втора и първа награди за индивидуални изпълнители, в Национален тракийски фолклорен събор “Богородична стъпка”- плакети, в Четвърти национален тракийски фолклорен събор „ПО СТЪПКИТЕ НА СВЕТА БОГОРОДИЦА „ с. Добрич- златен медал, в VI национален фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ на Народно читалище „Просвета-1925” с. Лозен, обл. Хасково, със съдействието на: Община Харманли, Института за етнология и фолклористика към БАН, Министерство на културата- Специална награда на журито и Златна статуетка; в VII Фолклорен Фестивал „Песни край Марица 2015” на Кметство село Доситеево и НЧ „Архимандрид Доситей – 1908”- сребърен медал за индивидуален изпълнител. Златен медал спечели групата през 2016г. от Националния детско- юношески конкурс за музикално и танцово изкуство „Орфеева дарба”- гр. София. На същия конкурс със златен медал се завърна и 5-годишната солистка Виктория Танева. Тя спечели и бронзов медал на 11-тия МФФ „Песни и танци без граници“.
Ръководител е Виолета Карапеева.
Вокална група „Хармония” работи като формация към НЧ „Просвета” от 1998г. Многократни са участията на групата на националните фестивали „Сребърни чучулиги” и „Альоша”, където завоюват лауреатски звания. Имат изяви и в посолството на Народнодемократична Република Корея с изпълнения и на корейски песни. Дует от групата, заедно с ръководителката Олга Трифонова участваха в Първия международен фестивал на руската песен в гр. Москва през м. октомври 2007г. Имат завоювани 1-во място и предметна награда от Втория фестивал на руската песен- гр. Хасково и три втори места от ІІІ Национален фестивал на руската песен. Съставът изпълнява класическа музика, романси, руски народни песни.
Участват в Национален фестивал на руската песен- три втори места; Национален фестивал- „Альоша” – 3 място, национален фестивал „Сребърни чучулиги”- 3 място, участие в гала- концерта на медалистите- с награда DVD- устройство, Национален фестивал на руската песен- Плевен- три втори места; Фестивал на руския романс- специална награда.участва в І и ІІ Фестивал на руския романс на БАРС – София.
Изпълнява песни на руски, български и корейски език. Ръководител е Олга Трифонова
Детски танцов състав „Свиленче“ участва в МФФ «Песни и танци без граници» – Свиленград, с бронзов медал от 11-тото издание. Носител на Сребърната лира на Орфей от НМФК „Орфеево изворче“- Стара Загора, АРТ ФЕСТИВАЛ – ПЕРУЩИЦА на Община Перущица.
Хореограф на състава е Галина Христова, корепетитор Кр. Киров.
Съставът е лауреат на МФФ „Песни и танци без граници”- Свиленград 2011г., носител на специалната награда на Фолклорния фестивал „Странджа моя, люлчина“ – Царево 2011г. Участва в МФФ „Атлиманска огърлица“ в гр. Китен 2012г. Носители на бронзов медал от МФФ „Песни и танци без граници“ 2013г. и 2014г. Отличен е със златен медал от Световния шампионат по фолклор World Folk– Слънчев бряг- 2013г. Съставът участва в Музикално- танцовия спектакъл „Ах, този фолклор“- Община Димитровград, в концерт в гр. Одрин на Международна колообиколка България- Гърция- Турция, както и на събори в съседна Гърция. През 2014г. от МФФ «Песни и танци без граници»- Свиленград- 3-то място – Диплом и бронзов медал. През 2015г. участва и в Фолклорно надиграване на любителски клубове „Приятели чрез танца“ на Община Сливен. Хореограф на състава е Галина Христова, корепетитор Кр. Киров.
В клуба участват малки и големи, любители на българските народни хора.
Хореограф е Галина Христова.
Първият театрален състав е сформиран една година след основаването на читалището- 1871г., като през годините е прекъсвал дейността си. Участва в Международния фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира- Тополовград 2008, където е включен в номинациите за наградите на фестивала. Има изяви и в Театралните празници на гр. Хисар.
Ръководител на състава е Христо Стефанов.
Детски театрален състав „Академия Млад актьор“ е основан през 2007г.към НЧ „Просвета“- партньор по проект на Община Свиленград. Има 5 спектакъла в репертоара си. Носител е на 3-та награда за спектакъл и 1-ва награда за поддържаща роля на Ясен Георгиев от Националния фестивал на детско-юношеското театрално творчество „Малкият принц“ във Велико Търново. Първа награда за най- добър изпълнител във ІІ възрастова група за Ясен Георгиев на Националния фестивал „Вълшебникът Театър“ за любителски театри за деца в гр. Севлиево. Участвал е и във детско-юношеския театрален фестивал „Сцена край морето“- Бургас, където има ІІІ място за спектакъл и награда за актьорско майсторство за Виктория Стаматова.
Ръководител на състава е Ваня Стефанова.
Ръководител е Атанас Костадинов. Иновативно културно събитие „Харманли в песни и багри” – плакет. На Рок фест гр. Харманли през 2016г. получи диплом за най- атрактивна група.
ВИГ „Приятели“ работи като самостоятелна формация от 2015г. Участва в Есенни музикални дни – „V-ти Празник на старата градска песен и шлагер“- на Община Димитровград и НЧ,,Възраждане 2001″. С първия си самостоятелен концерт се включи в дарителската акция в подкрепа на 9- месечната Лили. Ръководител на
групата е Димитър Вълков.
Детска вокална група „Весели звънчета“ с ръководител Татяна Балджиева работи от м. октомври 2015г. и вече има участие във фестивал и заслужена втора награда от III-ия Национален фестивал за руска поезия, песен и танц „Пусть всегда будет солнце“- Харманли. За по- малко от една година групата участва и в два благотворителни концерта.
През последните години участва в „Арт- фестивал-работилница за таланти, изкуство и усмивки”-Перущица- Награда- грамота и медал за отлично представяне; Национален конкурс за детско творчество „Великденско огънче в шепите си нося” – индивидуална награда -II-ро място-грамота, Конкурс за картина на тема „Пролет” организиран от Интеракт клуб-Свиленград- 1 място, Екоконкурс за детска рисунка и предмети изработени от рециклирани материали–I-во и III-то място; Международен детски конкурс за рисунка на Японската асоциация за международно сътрудничество- ІІІ награда. През 2015г. участва в ТРЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА ВАСИЛ ЛЕВСКИ на БУЦ „ЗНАНИЕ“, ЧИКАГО, БДТВ „АЗ МОГА, АЗ ЗНАМ”, Национален конкурс за рисунка и приложно изкуство- „ВОДАТА- ИЗВОР НА ЖИВОТ“ на МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА, РИО – БУРГАС, НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА ДЕЦАТА, IV Националeн конкурс за детска рисунка “Приказките” на тема “Вълшебният свят на Астрид Линдгрен” на Общински детски комплекс – Варна, съвместно с МОН, IV Национален конкурс за детско творчество “Великденско огънче в шепите си нося“ на ІV Основно училище „Христо Ботев“ гр. Лом, АРТ ФЕСТИВАЛ – ПЕРУЩИЦА на Община Перущица, Международен детски лайнс- конкурс Плакат за мир
Ръководител е Мария Кряскова.
Най- изявеният възпитаник на школата е Жечко Попов- поощрителна награда, бронзов и сребърен медал и специална награда от Националния детско- юношески конкурс за музикално и танцово изкуство „Орфеева дарба”- гр. София,трето и второ място от Националния фестивал на музикалните школи- НЧ „Хр. Ботев” гр. Пловдив.
Ръководител е Олга Трифонова.
Смесен хор Свиленград
След близо 30 години прекъсване, по инициатива на своя ръководител Кирил Търпов, хорът възстанови своята дейност през м. октомври 2016г. Няколко месеца по- късно започна и концертната им дейност- коледен концерт, Празничен хоров концерт „С песните на смелите“ по повод Националния празник на България- 3 март, съвместно с Мъжки хор- Пловдив. През м. 09.2017г. участва в Международен хоров фестивал- конкурс в Паралиа Катерини- Гърция. Диригент Кирил Търпов. Корепетитор Генади
В клона на читалището в Одрин – Р Турция през годините са развивали дейност
През 2018г. работят клубове по Фотография, Детска рисунка, Кулинарен клуб, Приятели на книгата“ и Танцов клуб „Тракия“. През 2017г. с помощта на дарители, клубът се сдоби с народни носии и участва в 12-тия МФФ „Песни и танци без граници“.